Przez wieki ludzie zastanawiali się, co tak naprawdę oznaczają ich sny. Wczesne cywilizacje wierzyły, że sny są sposobem komunikowania się bogów z ludźmi. Grecy i Rzymianie wierzyli, że sny mogą przewidzieć przyszłość.
W dzisiejszych czasach istnieje wiele różnych teorii na temat znaczenia snów i ich interpretacji. Sny zdarzają się podczas snu REM i są intensywne, ponieważ mózg jest nadal bardzo aktywny.
Istnieje wiele teorii na temat tego, dlaczego śnimy. Najbardziej popularne teorie mówią, że sny pomagają nam tworzyć wspomnienia, rozwiązywać problemy i przetwarzać ideały zarówno o nas samych, jak i o świecie. Neuronaukowcy odkryli, że sny pomagają w przetwarzaniu informacji i regulacji nastroju. Więcej wiadomo o tym, że oddziałuje na nas fizycznie niż psychicznie.
W tym artykule badamy różne teorie stojące za znaczeniem snów i dowiadujemy się, jak zrozumieć, jak je interpretować.
Czy nasze sny coś znaczą?
Wielu psychologów i ekspertów teoretyzowało, że sny mają głębsze znaczenie. To była długa debata, w której wielu światowych myślicieli zastanawiało się nad znaczeniem snów i dlaczego je mamy.
Alan Eiser, psycholog i wykładowca kliniczny na University of Michigan Medical School w Ann Arbor, mówi, że sny mogą być „wysoce znaczące”, ponieważ „zajmują się rodzajem osobistych konfliktów i emocjonalnych zmagań, których ludzie doświadczają w swoim codziennym życiu.”
Ale nie każdy sen ma znaczenie, tak jak nie każda myśl, gdy jesteś obudzony, ma znaczenie. Powodem, dla którego wielu ludzi wierzy, że sny mają znaczenie jest to, że kiedy śpimy, uzyskujemy dostęp do części mózgu zaangażowanych w rozumienie lub generowanie metafor. Czasami może to wymagać dostępu do tej części mózgu, aby zrozumieć, co dzieje się w godzinach czuwania.
Teorie snów Junga i Freuda
Mimo, że psychoanaliza snów stała się popularna dopiero w ostatnim stuleciu lub dwóch, ludzie badali sny znacznie dłużej. Arystoteles pisał o snach już w 325 roku p.n.e., Zygmunt Freud cytował Arystotelesa w swojej pracy z 1899 roku, „Interpretacja snów”, jako pierwszego, który uznał, że sny „nie powstają z nadprzyrodzonych manifestacji, ale podążają za prawami ludzkiego ducha.” Uważał, że definicja Arystotelesa o snach to „aktywność umysłowa śpiącego w takim stopniu, w jakim on śpi.”
Psycholog Freud wierzył, że sny upraszczają, organizują lub maskują nasze stłumione i nieświadome pragnienia. Freud uważał sny za „królewską drogę do nieświadomości”. Nasze mózgi używają różnych symboli i wyobrażeń, aby pomóc nam zrozumieć nasze uczucia. Nie był on jedynym myślicielem, który wierzył, że to, co widzimy w naszych snach, ma więcej znaczeń niż może się nam wydawać.
Według Freuda, sny są wyobrażeniem życzenia lub impulsu, który został stłumiony. Nasze mózgi tłumią rzeczy, ale te myśli uciekają w stonowane lub zniekształcone i to jest zadanie psychoanalityka lub eksperta, aby odkryć prawdziwe znaczenie. Dlatego Freud studiował sny jako bramę do zrozumienia nieświadomego ludzkiego umysłu.
Carl Jung również wierzył, że sny mają znaczenie. Jung wierzył, że wzory, które regularnie pojawiają się w naszych snach, mogą pomóc wyjaśnić codzienne zdarzenia i zrównoważyć aspekty naszego życia, których możemy nawet nie być świadomi. Jung określił śnienie jako psychologiczną kompensację. Szwajcarski psychiatra i psychoanalityk wierzył, że sny są zdrowe, ponieważ pomagają połączyć to, co świadome i nieświadome.
Zarówno Jung jak i Freud zgadzali się, że marzenia senne są produktem nieświadomych sił w nas. Obaj szanowani myśliciele zgodzili się, że sny są cennymi zasobami w uzdrawianiu ludzi z ich chorób psychicznych. Obaj, wykorzystując w swoich czasach zaawansowaną neuronaukę, wierzyli, że śnienie daje ludziom lepszą wiedzę o ich umysłach i ciałach.
Najbardziej fundamentalną różnicą pomiędzy teoriami snów Freuda i Junga było to, że Jung wolał patrzeć w przyszłość. Carl Jung teoretyzował, że sny oznaczają raczej przyszły rozwój życia niż pomagają zrozumieć przeszłość.
Jednak najsilniejsza krytyka teorii snów, zwłaszcza Freuda, koncentruje się na idei, że sny są spełnianiem życzeń. Zamiast być bramą do nieświadomości, Aserinsky i Kleitman’s (1953) wierzyli, że ponieważ sny zazwyczaj zdarzają się podczas snu z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM), że sny są dziwaczne, nie z powodu skomplikowanego mechanizmu maskującego ukrywającego ich prawdziwe znaczenie, ale bardziej po prostu z powodu aktywności pnia mózgu. Rzeczywiście,
Hipoteza aktywacji-syntezy
Hipoteza Aktywacji-Syntezy jest neurobiologiczną teorią snów. Po raz pierwszy zaproponowana przez psychiatrów z Uniwersytetu Harvarda, Johna Allana Hobsona i Roberta McCarleya w 1977 roku, teoria ta sugeruje, że sny powstają, gdy aktywność neuronów zmienia się i aktywuje podczas snu REM.
Oznacza to, że ciało i mózg cyklicznie przechodzi przez dzień i noc, a substancje chemiczne, które aktywują nerwy pnia mózgu, przesuwają się. Gdy się przesuwają, wyzwala to aktywność mózgu, która aktywuje wspomnienia. To dlatego w snach wspomnienia i ukryte myśli wychodzą na powierzchnię.
Sen pomaga mózgowi wykonać szereg czynności, których nie może wykonać na jawie, w tym oczyścić mózg, przetworzyć wydarzenia i skonsolidować emocje. Teoria aktywacji-syntezy sugeruje, że to właśnie ten fizjologiczny proces powoduje sny.
Teoria snów Rosalind Cartwright
Psycholog i badaczka snów Rosalind Cartwright wierzyła również, że nasze sny są związane z istotnymi wydarzeniami życiowymi i doświadczeniami emocjonalnymi. Pomagają nam one przetwarzać emocje życiowe i tworzyć wspomnienia.
W książce „Dwudziestoczterogodzinny umysł” pisze ona, że „…sen jest wbudowanym lekarzem, a sny wewnętrznym psychoterapeutą; że dobry sen odpoczywa i przywraca do życia nasze zmęczone ciała, a dobre sny łagodzą nasze emocjonalne reakcje na nowe doświadczenia”.
Uważała, że emocjonalna funkcja zarówno snu REM jak i marzeń sennych odbywa się na kilku różnych poziomach. W krótkim okresie, sny mogą pomóc poprawić swój mod przez noc. W dłuższej perspektywie, śnienie może pomóc ci dostosować się do emocjonalnie trudnych sytuacji. Sny powinny być postrzegane jako okno do twojej wewnętrznej dynamiki, zgodnie z latami badań.
Postrzegała sny jako twórcze produkty, które zarówno odzwierciedlają aktywność powtarzających się działań, jak i działają jako filtr dla bieżących doświadczeń. Jej zdaniem, wyobrażenia senne powstają „poprzez rozpoznanie wzorca pomiędzy jakimś aktualnym, emocjonalnie wartościowym doświadczeniem a skondensowaną reprezentacją podobnie zabarwionych wspomnień. Sieci z nich stają się naszym znajomym stylem myślenia, który nadaje naszym zachowaniom ciągłość, a nam spójne poczucie tego, kim jesteśmy.”
Emocjonalna równowaga jest osiągana we śnie, według Cartwright, ponieważ będziesz przetwarzać wydarzenia poprzez odniesienie ostatnich wspomnień do wspomnień z przeszłości. Proces ten będzie się pogłębiał z każdym kolejnym cyklem REM, co może tłumaczyć, dlaczego im bardziej dziwaczne stają się nasze sny w ciągu nocy.
Teoria symulacji zagrożenia
Inną teorią jest teoria symulacji zagrożeń, która opisuje, że sny dają nam szansę na ćwiczenie identyfikacji, unikania i radzenia sobie z zagrożeniami. Sny zasadniczo dają nam szansę zmierzenia się z naszymi lękami i odgrywania zagrażających scenariuszy w bezpiecznej przestrzeni. Jest to pozytywne zjawisko, które może zwiększyć szansę na reprodukcję i przetrwanie.
Badania z 2005 r. wykazały, że dzieci, które żyją w zagrażającym środowisku, mają bardziej aktywne sny. Inne badania wykazały, że zagrażające wydarzenia i agresywne zachowania są wspólnym czynnikiem w snach na całym świecie. A w tych snach osoba je mająca jest zwykle celem zagrożenia.
Krytycy teorii stymulacji zagrożenia zauważyli, że treść zagrożenia może być tylko wynikiem selektywnej pamięci dla emocjonalnie naładowanych obrazów, a sny mają tendencję do odczuwania bardziej realistycznego i zagrażającego niż scenariusze rzeczywiste. Innym powodem, dla którego krytycy kwestionują tę teorię jest to, że zaburzony sen nie powinien być uważany za korzystny, ponieważ sen jest niezwykle ważny dla naszego fizycznego i psychicznego samopoczucia.
Jak badać swoje własne sny
Gotowy, by zagłębić się nieco w swoje sny? Istnieje kilka metod, które pomogą Ci lepiej zbadać swoje sny i zawarte w nich wiadomości. Najważniejszą rzeczą jest uzyskanie dobrej jakości snu.
Sny zdarzają się bardziej naturalnie, kiedy masz wystarczająco dużo snu. Zalecamy od 7 do 9 godzin snu, aby uzyskać wystarczającą ilość snu REM, jeśli chcesz poprawić swoje zapamiętywanie snów.
Kiedy budzisz się ze snu, nie skacz od razu do swojego dziennika. Zamiast tego, leż spokojnie przez chwilę i spokojnie przetwarzaj to, co się stało. Pozwól, aby sceny się rozwijały i otwórz swoje uczucia i zmysły, abyś mógł w pełni zrozumieć swoje doświadczenie. Zwróć uwagę na małe szczegóły, ponieważ mogą wydawać się niewielkie, ale mają ogromny wpływ na znaczenie twojego snu.
Kiedy już przejdziesz przez sen, wtedy powinieneś chwycić za notatnik i zapisać wszystko, co możesz zapamiętać. W trakcie pisania możesz przypomnieć sobie więcej szczegółów, które pomogą ukształtować narrację snu. Pamiętaj, aby zapisać wszystko, nawet jeśli jest to półformalne lub wydaje się drobnostką.
Rzeczy do zapamiętania, których zwykle nie zapisujesz, to kolory i dźwięki, ludzie we śnie, wszystko co zostało powiedziane, budynki, to jak się czułeś i wszelkie przedmioty, które pamiętasz.
Jakie są częste sny?
Czy kiedykolwiek śniłeś, że spadasz i szarpnąłeś się na jawie lub śniłeś, że spóźniasz się na coś ważnego, zmieniającego życie? Nie jesteś jedyny. Istnieje całkiem sporo wspólnych snów, które większość z nas miała w pewnym momencie w naszym życiu.
Inne wspólne sny obejmują bycie ściganym, latanie, spotkanie z kimś, kto odszedł, bycie nagim przed tłumem lub sny o niewłaściwych stosunkach seksualnych z kimś, kto nie jest twoim partnerem seksualnym.
Te reamy są wspólne, ponieważ jako ludzie mamy wiele wspólnych myśli, lęków i wzorców zachowań. Przybycie późno i brak czegoś ważnego, jak lot, rozmowa kwalifikacyjna lub egzamin, jest wspólnym strachem wielu z nas i jest to strach, który podąża za nami przez życie.
Posiadanie snów, w których pojawiasz się nagi lub zakłopotany przed dużą grupą ludzi, jest często związane z lękiem społecznym lub martwieniem się o to, jak inni cię postrzegają. Jest to również coś, co wielu ludzi dzieli ten sam strach.
Słowa końcowe
Nie wszyscy zgodzą się, że sny mają znaczenie. Niektórzy mogą się z tym nie zgadzać i tworzyć własne interpretacje Twoich snów lub po prostu wierzyć, że są to przypadkowe myśli, które masz podczas snu. Niezależnie od tego czy zgadzasz się z interpretacją snów czy nie, sny są fantastycznym sposobem na wzięcie udziału w autorefleksji i wejrzenie w siebie.