Cień jako symbol naszej ciemnej strony

Cień to koncepcja psychologiczna obejmująca wszystkie odrzucone, nieznane lub niepochlebne cechy, których nie możemy w sobie dostrzec.

Według Carla Junga cień reprezentuje „ciemną stronę” twojej osobowości, która często ukrywa się za maską (persona), aby chronić ego. Wrażenie lub iluzja, która prezentuje się społeczeństwu, staje się reflektorem aktora sprzedającego się publiczności.

Ale za zasłoną czają się niechciane, mniej pożądane cechy składające się z tłumionych pomysłów, słabości, popędów, instynktów i niedociągnięć. Całkowity strach przed ujawnieniem tych niepożądanych cech sprawi, że aktor nie tylko przekona innych, ale i samego siebie, że jest prawym obywatelem społeczeństwa.

Jung zrozumiał, że jeśli cień został stłumiony, powszechnie wiadomo, że morfuje w naszych snach w różnych formach. Temat jest często żywy, który obraca się wokół zimnokrwistych gadów, potwora, agresywnych zwierząt, diabła lub innej mrocznej, dzikiej lub egzotycznej postaci.

Badanie swojego cienia prowadzi do większej autentyczności, kreatywności, równowagi, wewnętrznej harmonii i osobistego przebudzenia. Praca z cieniem daje nam możliwość większego poczucia mocy w ciągle zmieniającym się i czasami ograniczającym świecie.

Praca w cieniu Carla Junga

Kiedy wahadło ciągnie tylko w kierunku „dobrych” stron życia – tego, co odczuwa się jako miłość, światło, szczęście i radość – życie staje się nierówne i apatyczne. Obserwując to, co może znajdować się za zasłoną własnego życia, można dostrzec złość, lenistwo, lęki, niepewność i współuzależnienie.

Praca z cieniem to praktyka rozszczepiania się na nieświadomość i uznawania jej fiksacji w celu zintegrowania ich ze świadomym polem świadomości. Droga, na którą nigdy się nie zapuszczamy lub której nie eksplorujemy, tłumi cień w ciemnych zakamarkach umysłu – powszechnie znany z projekcji swoich słabości i wad na innych. W psychologii projekcja jest mechanizmem obronnym, który rzutuje nasze ukryte niepożądane cechy na innych.

CZYTAJ  Interpretacja snu: Tajemnicza symbolika szyszek

Włącz światło, proszę

W miarę upływu czasu ludzie stają się coraz bardziej cywilizowani w porównaniu do naszych przodków. Cień nadal zawiera agresję i instynkty seksualne, które są produktem naszej ewolucji. Te popędy są tłumione, aby wtopić się w nasze normy społeczne.

Często to, jak jesteśmy wychowywani, może kształtować cień na różne sposoby. Aspekty osobowości lub popędy, które wywołują strach u naszych rodziców, automatycznie stają się zagrożeniem.

Nie mogąc rzucić światła na te mroczne wewnętrzne cechy, stajesz się ofiarą we własnym umyśle. Można by to opisać jako bycie opętanym przez swój cień; pazur, który ciągnie cię w dół w wiecznej ciemności.

Aby wnieść światło do ciemności, jednostka musi zintegrować te odrzucone uczucia ze światłem. Zaakceptuj je z miłością i współczuciem, bez względu na to, jak bardzo czujesz się zniesmaczony.

Przykłady ludzkich cieni

  • Chciwość lub zazdrość,
  • Dewiacje seksualne,
  • Ograniczające przekonania,
  • Gniew, nienawiść i złość,
  • rasizm lub homofobia,
  • Tendencje do przemocy,
  • Zachowania nerwicowe.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *