Dlaczego żal przychodzi falami? Jak z nim walczyć?

Żałoba jest długotrwałym procesem, dlatego często słyszy się, że ludzie mówią o tym, że żal przychodzi falami. W miarę upływu czasu, smutek będzie się zmniejszał, powracając falami. Podobnie jak w przypadku surfingu, trzeba jechać na fali żalu, aż do następnej przerwy. Ważną rzeczą do zrozumienia w sprawie żałoby jest to, że będzie przerwa.
Żałoba jest inna dla każdego, tak samo jak rozmowa o niej może pomóc, nie każdy poradzi sobie z emocjami w ten sam sposób. To może być trudne do przewidzenia, jak ktoś będzie obsługiwać żal, ale jest bardzo prawdopodobne, że przyjdzie na nich w falach.
Fale, które cię przewrócą i sprawią, że poczujesz się tak, jakbyś nie mógł się podnieść. Ale powoli będziesz czuł się lepiej i silniej. Za każdym razem, gdy zostaniesz powalony i poczujesz, że nie możesz już dłużej wytrzymać, będziesz w stanie bardziej walczyć z falami za każdym razem.

Dlaczego żal przychodzi falami?

Żałoba to wiele emocji, które nasz mózg musi przetworzyć. To dlatego ludzie mówią, że czują się odrętwiali po usłyszeniu strasznej wiadomości. Niespodziewana śmierć lub strata może być zbyt dużym obciążeniem dla emocji, myśli i uczuć danej osoby.
Przez jakiś czas po dowiedzeniu się o stracie, może się ona wydawać nierealna. Często można zapomnieć, że tej osoby już nie ma. Może się zdarzyć, że będziesz do niej dzwonił, kupował dla niej prezenty lub rozmawiał o niej z obecną osobą.
Nie ma sposobu, aby poradzić sobie z żałobą, nawet jeśli wiesz, że nadejdzie. Nie ma sposobu, aby realistycznie przygotować się do żałoby, nawet z terapią, rozmową z pracownikami medycznymi lub czytaniem na ten temat. Jak w przypadku wielu rzeczy w życiu, będziemy wiedzieć, jak poradzimy sobie z żałobą dopiero wtedy, gdy staniemy przed nią bezpośrednio.
Ponieważ każdy przeżywa żałobę w inny sposób, nie trzymaj nikogo w swoich oczekiwaniach dotyczących żałoby, a oni powinni unikać robienia tego samego wobec ciebie. Pamiętaj też, że mówienie o żalu może sprawić, że inni poczują się niekomfortowo. Żałoba jest nieładna i skomplikowana, więc zawsze korzystaj ze wsparcia innych.
Żałoba zmienia to, kim jesteś, jak jeździsz każdą falą, staniesz się inną osobą. Dostosowanie się do świata bez kogoś ważnego dla Ciebie może być trudne, i niestety, nie ma szybkich rozwiązań.

Co się dzieje podczas tych fal?

Kiedy dochodzi do dużej straty, niezwykle powszechne jest doświadczanie niepokoju i innych problemów ze zdrowiem psychicznym. Jeśli niedawno kogoś straciłeś, to normalne, że cierpisz na jeden lub więcej z tych problemów:
Chociaż są to normalne uczucia po doznaniu straty i mogą być samodzielnie zarządzane, jeśli stwierdzisz, że zaczęło to zbyt mocno wpływać na twoje codzienne życie, poszukaj pomocy. Może to być pomoc medyczna lub doradca ds. żałoby. Proszę pamiętać, że chociaż żałoba z czasem ustępuje, nie należy bać się prosić o pomoc.

Jakie są fale żałoby?

Uzdrowienie nie jest procesem liniowym. Możesz cofać się i wracać do swojego żalu, płynąc po falach. Niestety, nie jest to proces, który idzie tylko do przodu, zawsze możesz się cofnąć i to jest w porządku, ponieważ nadal znajdziesz wzrost w tym procesie.

Normalne etapy żałoby obejmują okresy odrętwienia, smutku, poczucia winy i złości. Są to normalne uczucia, które będziesz musiał przetworzyć i przepracować w trakcie przechodzenia przez fale żałoby. Te emocje będą ustępować w miarę upływu czasu.
Skomplikowaną sprawą związaną z żałobą jest to, że będziesz musiał poruszać się po codziennym życiu z tym, co czai się z tyłu twojego mózgu. Prawdopodobnie będziesz w stanie trzymać się swojej rutyny, gdy będziesz doświadczać w falach żalu. Nadal będziesz go odczuwać, ale nie przeszkodzi Ci on w chodzeniu do pracy i wykonywaniu podstawowych zadań.
Oto kilka objawów związanych z żałobą, które poprawią się z czasem, ale są nieprzyjemne, aby sobie z nimi poradzić. Żałoba jest skomplikowana i przychodzi z beczką emocji, które mogą pojawić się w różnym czasie lub wszystkie w tym samym czasie.
Nie ma ostatecznej odpowiedzi na to, co powoduje żałobę i dlaczego może być ona tak skomplikowana. Żałoba jest wieloczynnikowa. Poziom żalu, jaki będziesz odczuwać i jak bardzo będzie on skomplikowany, może zależeć od pewnych czynników, takich jak to, kim była dla Ciebie dana osoba, okoliczności jej śmierci, historia Twojego zdrowia psychicznego i Twój system wsparcia.

Co może wywołać żałobę?

Nawet najmniejsza rzecz może wywołać fale żalu. Nie ma nic złego w tym, że twój smutek ma czynniki wyzwalające. Częstym czynnikiem wyzwalającym jest zobaczenie czegoś, co przypomina Ci o zmarłym, niezależnie od tego, czy jest to przedmiot, który do niego należał, miejsce, czy nawet piosenka. Kiedy fala żalu jest wyzwalana, możesz mieć następujące zachowania:

Jak pokonać fale żalu?

Fale nadejdą, nie ma ucieczki od tego procesu, ale są pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby przejść przez nie z taką samą łatwością. Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z falami żalu, ważne jest, jak dbać o siebie podczas tych fal.
To może być trudne do nawigacji fale żalu. To może być proces prób i błędów, aby zrozumieć, jak najlepiej radzić sobie. Nie wszystko będzie pocieszające dla każdego, jeśli coś, co poleca przyjaciel nie działa dla Ciebie, to w porządku. Pamiętaj, że każdy radzi sobie ze stratą w inny sposób.
Porozmawiaj przez ten proces, albo z profesjonalistą, albo z bliskimi. Zapisz i dziennik swoje myśli, to może być katartyczne i pozwoli Ci przetworzyć żal osobiście. Pamiętaj, że ten proces to maraton, a nie sprint, więc daj sobie trochę łaski.
Pamiętaj, aby uzyskać pomoc, której potrzebujesz i to nie jest słabe, aby poprosić o pomoc. Proszenie o pomoc wymaga ogromnej siły. Jeśli żałoba jest pozostawiona bez leczenia i nie załatwiona, może przerodzić się w depresję lub lęk. To może uczynić żałobę bardziej skomplikowaną i może przedłużyć jej fale.
Fale żalu mogą pojawić się w każdej chwili bez ostrzeżenia. Żałoba zajmuje dużo czasu, nie ma po prostu sposobu na skrócenie i przyspieszenie tego procesu. Nie da się też załatwić całej żałoby za jednym zamachem, będzie ona naturalnie przychodzić falami. Z czasem fale te będą coraz mniejsze i bardziej oddalone od siebie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *