Czym są łapacze snów?

Czym są łapacze snów?

.

Łapacze snów są jedną z interesujących tradycji wykorzystywanych przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Być może widziałeś je wiszące na lusterkach wstecznych samochodów, nad łóżkami w domach rdzennych mieszkańców, a nawet noszone jako tatuaże. Chociaż tradycyjne łapacze snów mają na celu odpędzenie wszelkich negatywnych snów, pozwalając tym samym pozytywnym snom wejść do śniącego.

Projekt łapacza snów ma środek z piórami zwisającymi w dół, aby pozytywna energia i dobre sny mogły wejść do umysłu śniącego. Rdzenne plemiona, takie jak Ojibwe, odnoszą się do łapacza snów jako Bawaajige Nagwaangan, co oznacza „pająk”, ponieważ łapie on złe / złe sny jak sieć. Rano słońce usunie wszelką negatywną energię, która została uwięziona i przechowywana w sieci.

Folklor łapacza snów

Rdzenni Amerykanie wierzą, że nocne powietrze jest wypełnione snami, zarówno dobrymi, jak i złymi. Umieszczają oni łapacz snów nad górną częścią łóżka, swobodnie poruszając się w nocnym powietrzu. Cała pozytywna energia i dobre sny będą naturalnie przepływać przez łapacz snów, przechodząc przez zewnętrzne otwory i ześlizgując się po miękkich piórach. Dzieje się to tak delikatnie, że śpiący często nie wie, że śni.

Dziadkowie z plemienia Ojibwa tworzyli mniejsze łapacze snów, które wieszali na kołyskach swoich wnuków. Za każdym razem, gdy pióra poruszały się podczas snu dziecka, wierzyli, że dobry sen spływa na dziecko.

Interesujące fakty dotyczące łapaczy snów

 1:  Łapacz snów pochodzi z plemienia Chppewa (Objiwe) i był oparty na legendach, mitach i historii stworzenia tego ludu.

2: Ludzie Ojibwa wiązali pasma sznurka ścięgnistego wokół ramy z wygiętego drewna, która miała kształt małej okrągłej lub łezki. Wzory łapacza snów byłyby podobne do tego, w jaki sposób rdzenni Amerykanie wiązali taśmy do swoich rakiet śnieżnych.

CZYTAJ  Interpretacja snu o kaczkach: ukryte znaczenia

3:  Ludzie Chippewa (Ojibwe) opierają łapacz snów na starożytnym micie otaczającym „Asibikaashi”, kobietę-pająka, która opiekowała się dziećmi i ludźmi z plemienia.

4: Matki i babcie naśladowały kobietę pająka i jej magiczne sieci i tkały sieci dla dzieci, używając wierzbowych obręczy i ścięgien lub sznurka wykonanego z roślin. Tradycyjnie łapacze snów nie były szersze niż szerokość dłoni twórcy.

5: Łapacz snów był wieszany przez śpiące dziecko jako ochronny amulet, aby zapobiec koszmarom, nocnym strachom i innym złym snom.

6: Łapacze snów zostały później zaadoptowane przez inne plemiona, które wraz z wprowadzeniem konia wyemigrowały na Wielkie Równiny, aby polować na bizony. Plemiona równinne przyjęły nowy styl życia i mieszały się z innymi narodami poprzez handel i przyjmowanie nie tylko pomysłów dotyczących odzieży, ale także niektórych różnych kultur, w tym dreamcatcher.

7: Plemię Siuksów oparło swoje dreamcatchery na legendzie otaczającej Iktomi, nauczyciela wielkiej mądrości, który był również wielkim oszustem i pojawił się w postaci pająka. Iktomi podarował łapacz snów starszemu plemieniu, mówiąc mu, że podczas snu sieć złapie dobre pomysły i sny, a koszmary i złe pomysły wpadną przez dziurę. Po przebudzeniu dobre pomysły i sny zostaną zapamiętane.

Słownik snów

Jeśli celem łapacza snów jest odpędzanie naszych złych snów, a nie tylko przynoszenie nam dobrych snów, to jaki jest sens w odkrywaniu naszych snów?

Tak bardzo jak nienawidzę moich złych snów i koszmarów, jest w nich przesłanie z nieświadomości, które należy rozszyfrować. Jeśli przeoczamy nasze idiotyzmy w naszym codziennym życiu, to czy jest lepszy sposób niż przerażający sen, aby nas obudzić?

Nawet plemię Naskapi, które żyje we wschodniej Kanadzie, zwraca szczególną uwagę na swoje sny, aby znaleźć ich znaczenie, a sprawdzenie ich prawdziwości może wejść w głębsze połączenie z Wielkim Człowiekiem. Widzę w tym pewną sprzeczność, więc na razie wolę spać bez niego.

CZYTAJ  Interpretacja snów: Co oznaczają sny o grzybach?

Obecnie ten symbol jest używany zbyt często jako tatuaż na ramionach lub plecach ludzi bez większego zastanowienia. Próba bycia innym kończy się tym, że wyglądają jak owce, gdy zapytasz ich o znaczenie. Mam nadzieję, że nie stracimy prawdziwego znaczenia tego, co oznacza prawdziwe piękno tego, co oznacza.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *