Ouroboros: Znaczenie i Symbolika We Śnie

Nazwa Ouroboros lub wąż zjadający własny ogon  pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „pożeracz ogonów”, które pochodzi od jednego z najstarszych mistycznych symboli na świecie.

Potężny, ale enigmatyczny symbol, który zawiera w sobie wiele różnych duchowych znaczeń. Najważniejszym z nich jest obraz węża gryzącego, pożerającego lub zjadającego własny ogon, który może być również przedstawiony jako ósemka.

Jego okrągły kształt reprezentuje prawdziwą Naturę Wszechświata i wszystkich żywych istot: od początku do końca, śmierć i odrodzenie, wieczna cykliczna odnowa lub cykl życia.  Wąż musi pożreć własny ogon, aby zachować życie, w wiecznej regeneracji lub odtworzeniu samego siebie.

Symbolika Ouroborosa: Co wiemy

Znaczenie ouroborosa może być interpretowane w różny sposób z perspektywy Junga, tekstu mitologicznego, alchemii, gnostycyzmu do Wed w Indiach; nieco inaczej, ale wszystkie interpretacje zawierają trzy podobne koncepcje.

  • Życie wieczne
  • Samowystarczalność
  • Ujednolicenie wszystkich rzeczy

Najstarsza wzmianka o Ouroborosie pochodzi z 1600 r. p.n.e. i znajduje się w starożytnym egipskim tekście pogrzebowym. Przyjęty później przez Greków, symbol ten można prześledzić już w XIII-XIV wieku p.n.e. w Egipcie.

Symbol często używany w gnostycyzmie i alchemii, Ouroboros pokazuje połączenie wszystkich rzeczy, zarówno materialnych, jak i metafizycznych; bez końca, nieustannie zmienia formę w wiecznym cyklu śmierci i odrodzenia.

Ouroboros w snach i wizjach

Wizerunek ouroborosa jest powszechnie widziany w snach lub wizjach; niemiecki chemik organiczny August Kekulé opisał swój moment eureki, kiedy zrozumiał strukturę benzenu, po tym jak zobaczył wizję Ouroborosa.

W snach Ouroboros pojawia się w bardziej pośredni lub subtelny sposób, zwykle rozwija się jako wąż zjadający innego węża, wąż zjadający osobę; lub bardziej bezpośrednio jako wąż zjadający swój ogon. Złożona natura węża może okazać się groźna we śnie, gdy w rzeczywistości staje się symbolem wewnętrznej transformacji.

Metaforycznie rzecz biorąc, wąż zjadający swój ogon we śnie reprezentuje integrację psychiki, zjednoczenie między świadomym i nieświadomym umysłem. Symbol, który pojawia się w określonych momentach życia. Gdy ktoś zrzuca swoją starą skórę (stare ja), aby zrobić miejsce dla nowego lub stać się całością.

CZYTAJ  Jakie są etapy żałoby? (Najlepszy sposób, aby to zobaczyć)

Czy Ouroboros jest złym symbolem?

W mitologii i tradycji chrześcijańskiej wąż znany jest z tego, że kryje za sobą wyraźnie złe konotacje. Jednak w snach wąż zawiera dwa elementy, które wahają się od zła do wewnętrznej transformacji.

Ouroboros jest uważany za pozytywny symbol, który oznacza coś, co nigdy się nie kończy, ale stale się zmienia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *